W styczniu 2023 r. we wszystkich 14 regionach winiarskich w Portugalii rozpoczęło się wdrażanie programu National Reference for Sustainability in the Wine Sector. Jego celem jest objęcie sektora winiarskiego standardami zrównoważonego rozwoju przewidzianymi przez Komisję Europejską w projekcie Europejskiego Zielonego Ładu.
Sektor winiarski w Portugalii, ze względu na swoje znaczenie terytorialne, gospodarcze, społeczne i środowiskowe, może odegrać bardzo ważną rolę w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju. Dla wszystkich branżowych organizacji certyfikacyjnych utworzony został program National Reference for Sustainability Certification in the Wine Sector. Jego zadaniem było m.in. wypracowanie wzorcowego modelu certyfikacji podmiotów działających w sektorze winiarskim.
W trosce o środowisko, gospodarkę i społeczeństwo
W ujęciu globalnym zrównoważony rozwój to taki, który zaspokaja potrzeby współczesnych społeczeństw bez ograniczania możliwości rozwojowych przyszłym pokoleniom. Obszary aktywności państw, na które położony jest największy nacisk, to wzrost gospodarczy, integracja społeczna i ochrona środowiska. W sferze rolnictwa i sektora winiarskiego szczególnie istotna jest odpowiednia reakcja na postępujące zagrożenia, takie jak m.in. wyjaławianie i zakwaszanie gleb czy wylesianie różnych terenów. Regionalne aktywności przekładają się na wspólne dążenie do przeciwdziałania takim procesom, jak ocieplenie klimatu, zubożenie warstwy ozonowej i wymieranie gatunków. Dla osiągnięcia wspólnych celów bardzo ważne jest również promowanie zrównoważonego wzrostu gospodarczego, likwidacja ubóstwa, tworzenie większych szans dla obywateli, a także redukcja nierówności społecznych.
Portugalski punkt odniesienia
W programie National Reference for Sustainability Certification in the Wine Sector opracowano również bardziej szczegółową, pięciopunktową listę zasad, która umożliwi skuteczniejsze działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju. Bardzo istotne są również wnioski Międzynarodowej Organizacji Winorośli i Wina (OIV), która w Rezolucji OIV-VITI 641-2020 określiła główne wyzwania stojące przed sektorem winiarskim. W dokumencie podkreślono między innymi, że stosowanie zasad zrównoważonego rozwoju będzie miało pozytywny wpływ na konkurencyjność rynku krajowego i międzynarodowego oraz ograniczy negatywny wpływ uprawy winorośli na środowisko, a trzymający się tych zasad producenci win będą cieszyć się większym zaufaniem społeczeństwa. Na terenie całego kraju organizacje działające w sektorze winiarskim będą dokonywać oceny, odnosząc się do zawartych w projekcie specjalnych wskaźników przygotowanych dla ich branży.