Według danych opublikowanych przez ViniPortugal, eksport portugalskiego wina w 2022 roku osiągnął wartość 941 mln euro. Jest to wzrost o 1,52 % w porównaniu z rokiem poprzednim.
Wartość eksportu portugalskiego wina w 2022 r. w niemal równym stopniu rozkłada się pomiędzy państwa Unii Europejskiej (427 mln euro) oraz kraje spoza tej wspólnoty (499 mln euro). W podziale na poszczególne rynki, największą wartość eksportu osiągnęła Francja (111 mln euro), drugie miejsce zajęły Stany Zjednoczone (105 mln euro), a na trzecim znalazła się Wielka Brytania (83 mln euro).
W wielu krajach zaobserwowano też znaczący wzrost wartości eksportu w porównaniu ze statystykami za rok 2021 r. Największą różnicę można dostrzec na rynku angolskim – tu wartość eksportu wzrosła aż o 103,6 %. Dużą zmianę na plus widać również na rynkach meksykańskim (wzrost o 74,6 %) i japońskim (24,5 %).
Tak jak się spodziewaliśmy, eksport win portugalskich po raz kolejny pobił rekord, osiągając wartość 941 mln euro. Jesteśmy bardzo zadowoleni z uzyskanych wyników w 2022 roku, szczególnie że był to niespokojny okres w Europie. Cele na 2023 rok pozostają ambitne - chcemy osiągnąć wartość eksportu na poziomie miliarda euro, koncentrując się przede wszystkim na wzroście średniej ceny produktów. Właśnie nad tym pracujemy, nie tylko w zakresie promocji na kluczowych rynkach, lecz także otwierania nowych rynków, gdzie wina portugalskie mają ogromny potencjał wzrostu - powiedział Frederico Falcão, prezes ViniPortugal.
ViniPortugal
ViniPortugal to międzybranżowe stowarzyszenie portugalskiego przemysłu winiarskiego, które zarządza globalną marką „Wines of Portugal”. Jego misją jest promowanie wizerunku Portugalii jako kraju produkującego najwyższej jakości wina. Członkami założycielami ViniPortugal jest osiem stowarzyszeń zawodowych: ACIBEV, ANCEVE i AND (reprezentujące handel), CAP, FENADEGAS, FENAVI i FEVIPOR (reprezentujące produkcję) oraz ANDOVI (reprezentujące regiony winiarskie).