W 2024 roku eksport win z Portugalii do Polski wzrósł zarówno pod względem wolumenu, jak i wartości - tak wynika z najnowszych danych ViniPortugal.
Na przestrzeni 2024 roku z Portugalii do Polski trafiło 16,382 mln litrów wina o wartości 38,463 mln euro. W analogicznym okresie, od stycznia do grudnia 2023 r., eksport win portugalskich do naszego kraju wyniósł 16,148 mln litrów o wartości 37,403 mln euro. Jest to niewielki wzrost – o 1,45% - pod względem wolumenowym oraz o 2,84%, jeśli chodzi o wartość. Nieznacznie zwiększyła się także średnia cena za litr eksportowanego do Polski wina – z 2,32 euro do 2,35 euro.
Na tle innych krajów Polska jest obecnie 8 rynkiem eksportowym dla win portugalskich w kategorii wielkości eksportu, a także 10 w odniesieniu do jego wartości.
Polska utrzymała pozycję wśród 10 najważniejszych dla nas rynków eksportowych. To oznacza, że zapotrzebowanie na portugalskie wino ustabilizowało się na wysokim poziomie i nie jest efektem chwilowej mody, która może przeminąć, a raczej konsekwencją odpowiedniego zrozumienia potrzeb konsumentów. Jakościowe wino z Portugalii stało się ważną częścią polskiego rynku i jesteśmy przekonani, że w kolejnych latach - jeśli sytuacja geopolityczna stanie się bardziej stabilna – eksport może dalej rosnąć - powiedział Frederico Falcão, prezydent ViniPortugal.
Eksport wina z Portugalii w 2024 roku - wartość w milionach euro.
Globalny trend
W danych ViniPortugal dostrzegamy ogólną tendencję zwyżkową w sprzedaży za granicę win portugalskich zarówno na rynki w Unii Europejskiej, jak i poza nią. W porównaniu z ubiegłym rokiem, w 2024 r. wartość eksportu wzrosła o 4,46% i wyniosła 965,8 mln euro, a jego wielkość zwiększyła się aż o 8,67%, osiągając poziom 347,5 mln litrów.
Najważniejszymi rynkami eksportowymi dla win portugalskich – podobnie jak w poprzednich latach – pozostają Francja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Brazylia. W tym ostatnim kraju zapotrzebowanie na wina portugalskie w 2024 r. wyraźnie wzrosło, co przełożyło się na ponad 7% w odniesieniu do wartości eksportu oraz 10% pod względem wolumenowym. Co ciekawe, coraz więcej wina z Portugalii trafia także do Hiszpanii – w ujęciu rok do roku jest to wzrost o ponad 30% pod względem wartości i o ponad 140% w kontekście ilościowym.
ViniPortugal
ViniPortugal to międzybranżowe stowarzyszenie portugalskiego przemysłu winiarskiego, które zarządza globalną marką „Wines of Portugal”. Jego misją jest promowanie wizerunku Portugalii jako kraju produkującego najwyższej jakości wina. Członkami założycielami ViniPortugal jest osiem stowarzyszeń zawodowych: ACIBEV, ANCEVE i AND (reprezentujące handel), CAP, FENADEGAS, FENAVI i FEVIPOR (reprezentujące produkcję) oraz ANDOVI (reprezentujące regiony winiarskie).